2009. december 28., hétfő

2009. december 26., szombat

Istenszülő emlékezete

A görög katolikus egyház Karácsony másnapján, december 26-án emlékezik meg Szűz Máriáról, mint Isten Szeplőtelen Anyjáról.
"Valóban méltó dicsérni téged, Istenszülő,
a boldogságost és szeplőtelent
és a mi Istenünknek anyját.
Ki a keruboknál tiszteltebb
és a szeráfoknál hasonlíthatatlanul dicsőbb vagy,
ki az Istent, az Igét
sérülés nélkül szülted,
téged, valóságos Istenszülő, magasztalunk!"
(görög katolikus imádság)

2009. december 25., péntek

Áldott Karácsonyt!


"Amikor ott voltak, eljött az ideje, hogy szüljön, és megszülte elsőszülött fiát. Pólyába takarta és jászolba fektette, mert nem kaptak helyet a szálláson.

Azon a vidéken pásztorok tanyáztak, és őrizték nyájukat az éjszakában. Egyszer csak ott termett mellettük az Úr angyala, és az Úr fényessége körülragyogta őket. Nagy félelem vett erőt rajtuk.

Az angyal ezt mondta nekik: »Ne féljetek! Íme, nagy örömet hirdetek nektek, melyben része lesz az egész népnek. Ma született nektek az Üdvözítő, az Úr Krisztus, Dávid városában. Ez lesz a jel számotokra: találni fogtok egy kisdedet pólyába takarva és jászolba fektetve.«

Ekkor azonnal mennyei sereg sokasága vette körül az angyalt, és dicsérte Istent:

»Dicsőség a magasságban Istennek,
és a földön békesség a jóakaratú emberekben!«
(Lk 2,6-14)

2009. december 18., péntek

A Mária Út védnöke (1.):

Jakubinyi György
érsek


Védnöki Nyilatkozat

Gyulafehérvári római katolikus érsekként egyetértésemről, erkölcsi támogatásomról és védnökségemről biztosítom a Mária Út Egyesületet. Örvendek, hogy katolikus hitünket emelő zarándokútjuk a főegyházmegyénkben fekvő Csíksomlyói Szűzanya kegyhelyére vezet.

Tisztelettel és sok szeretettel
Jakubinyi György
érsek

2009. december 17., csütörtök

Dél-dunántúli útvonaltervek

Az alábbi térképen a dél-dunántúli kegyhelyeket összekötő útvonal-tervek láthatók a Mária Út honlapjáról. (A képre kattintva nagyonbb méretben is megjelenik.) A fenti előzetes tervek alapján, saját eddigi zarándoklataink és egyéb ismereteink figyelembe vételével csoportunk az alábbi útvonalakat dolgozta ki:

1. ) A Mária Út É-D fővonala (térképen lila):
Tolnai szakasz:
Alsószentiván (Fejér megye, Dunaföldvártól NY-ra, cca 20 km)
Gyapa (Pakstól ÉNY-ra, Paks és Németkér között)
Szekszárd (Szekszárdi Szőlőhegy)
Grábóc (Szekszárdtól D-re, Bonyhádtól K-re, a térképen nincs jelölve)
Cikó (Grábóctól D-re, a térképen nincs jelölve)
Baranyai szakasz:
Pécsvárad (a Zengő déli oldalán)
Zengő Csillaga (kegyhely a Zengő északi oldalán Püspökszentlászló és Hosszúhetény között)
Pécs-Havihegy (Pécsett emellett több más jelentős szakrális helyszín is található)
Görcsöny
Máriagyűd (a térképen Harkánytól É-ra, a narancssárga út vége)
Beremend - mivel Horvátországban Eszéken, illetve attól D-re több kegyhely is található, célszerűbb átlépni a határt Beremendnél. Ez az út kevésbé is forgalmas.
Alternatívának javasoljuk még:
A Pécsvárad-Szederkény útvonalat. (Térképen nincs jelölve). Így a zarándokok a nagyvárosias Pécset kikerülve, de a marázai és máriakéméndi kegyhelyeket érintve Szederkényen át (térképen a kék útvonalon) juthatnak el Máriagyűdre.

2.) A Mária Út alternatív (déli) Ny-K irányú vonala (térképen kék színnel)
Mivel Kaposvárott is van Mária-kegyhely, ezért az útvonalat javasoljuk a térképtől eltérően nem Kadarkút, hanem Kaposvár felé vezetni. Onnan az útvonal:
Szigetvár-Turbék
Görcsöny
Máriagyűd (térképen harkánytól É-ra)
Máriakéménd (térképen az enyhe kiszögellés Szederkénytől É-ra)
Báta (térképen a kiszögellés Bátaszéktől D-re)
Bátaszék, majd Baja (Vodica kegyhely) felé
Alternatív kiegészítések:
a) Szentlőrinc-Kövágószőlős-Pécs: Aki akar, így betérhet Pécsre és útközben megtekintheti a Jakab-hegyi Pálos-kolostor romjait (mely a legelső Pálos kolostor volt) illetve az Árpád-kori templomot Cserkúton. Pécsről a lila szakaszon juthat Gyűdig.
b) Szederkény-Máriakéméndtől Mohácsig, és ott komppal átkelni a Dunán. Így útba lehet ejteni a hercegszántói kegyhelyet, valamint erre az út alföldi szakasza kevésbé forgalmas, mint a bajai.

3.) A Mária Út alternatív („balatoni”) É-D vonalának déli szakasza (térképen narancs színnel)
Délről észak felé:
Baranya:
Máriagyűd
Görcsöny
Pécs
Zengő/Pécsvárad
Magyaregregy
(a térképen enyhe kiszögelés Szászvártól Ny-ra)
Tolna:
Papdi hegy (Mucsi község, Hőgyésztől D-re, cca 10 km, a térképen nincs jelölve)
Csicsó (a térképen kiszögelés Szakály és Hőgyész között)
Somogy:
Andocs (nagyjából a térkép szélén)

2009. december 15., kedd

Aktuális beszámoló

A Mária Út Déli Csoportja ez úton tájékoztat minden érdeklődőt eddigi tevékenységéről.

Ami a legutóbbi két megebszélésen, illetve a köztes időszakban történt:

- új tagok kapcsolódtak be a csoportba illetve a levelezőlistára
- elkészült egy szórólap a Mária Útról
- kapcsolatba kerültünk a Magyar Zarándok Egyesülettel
- számba vettük a Dél-Dunántúl Mária-kegyhelyeit
- kijelöltük - elsősorban Baranya megyében, de a szomszédos területeket is érintve - a Mária Út fő- és alternatív útvonalait. Az útvonalakat véglegesnek szánjuk, de természetesen ha a szükség úgy kívánja, esetleges változtatások lehetségesek. (Az útvonalakról hamarosan részletes tájékoztatás lesz olvasható itt a blogon.)

Ami már folyamatban van, illetve további feladatként határoztuk meg:

- püspöki engedély megkérése (folyamatban)
- részletesebb adatbázis összeállítása a Mária Kegyhelyekről , templomok nyitvatartása, miserendje, búcsúk időpontja stb... (folyamatban)
- adatbázis összeállítása a polgári illetékesekről, önkormányzatokról, kistérségekről, területek tulajdonosairól stb. (folyamatban)
- az útvonalakhoz kapcsolódó szálláshelyek felkutatása
- a már lejárt útszakaszok letérképezése
- újabb szakaszok bejárása
- a szomszédos területek - Vas, Zala, Somogy és Tolna - önkénteseinek felkutatása, segítségnyújtás csoporttá szerveződésükhöz

2009. december 13., vasárnap

A rózsaszín gyertya: Szűz Mária öröme

A mai napon, érdekes egybeesésként Luca napján (Lucia=Fény) gyújtjuk meg az ádventi koszorún a harmadik, rózsaszínű gyertyát, mely az Örömöt és Szűz Máriát jelképezi.

Az adventi koszorú szokása kereszténység előtti: a germán és skandináv népek a téli napforduló környékén a nappalok hosszabbodására, az újjászülető fényre várva örökzöldből font koszorún gyújtottak gyertyákat.

A kersztény adventi koszorú viszonylag új keletű. 1838-ban egy hamburgi árvaházban Johann Hinrich Wichern evangelikus lelkész készített a gyerekeknek ádventi koszorút, hogy a közelgő Karácsonyt fokozódó áhitattal várják. Egy kocsikerékre 19 piros, és 4 nagyobb fehér gyertyát rendezett el. A piros gyertyákat hétköznapokon, a fehér gyertyákat vasárnap gyújtották meg. A piros szín Krisztus szenvedését és kínhalálát, a fehér pedig diadalmas feltámadását és mennybemenetelét szimbolizálja. Ez egyben már egy teológiai utalás is: ádventkor Krisztus születését várjuk, mint ahogy egész életünkön át Krisztus második eljövetelére készülünk.

A római katolikusoknál a XIX-XX században terjed el az ádventi koszorú szokása. A koszorú, akárcsak az ókori görögöknél, a győzelmet és a dicsőséget jelképezi, az örökzöld pedig az örök életre utal. A négy - vagy öt - gyertya elhelyezése keresztet rajzol ki.

A gyertyák vagy fehérek, vagy pedig közülük három lila és egy pedig rózsaszín. A lila szín a bűnbánat, az önvizsgálat és a böjt színe. A rózsaszín az öröm színe, amit az "Öröm vasárnapján" gyújtunk meg.

Az első gyertya jelképezi a Hitet valamint Ádámot és Évát, mert már a bűnbeesésükkor megígérte az Atya a megváltást.

A második gyertya jelképezi a Reményt valamint Izráelt, az ószövetség népét, aki a Messiást várja.

A harmadik gyertya a rózsaszín, az Öröm gyertyája, hiszen Krisztus születése már hamarosan bekövetkezik. Jelenti egyben az Istenszülő Szűz Máriát, illetve Szűz Mária örömét is. Máriával angyal közölte az Örömhírt, hogy Isten Fiának fog életet adni; Isten Fiának, aki Örömhírt hoz a mennyei Atyától az egész emberiségnek: meghirdeti Isten Országát, ahol mindenki számára van hely.

A rózsaszín, mint a lilának halványabb változata jelzi, hogy a böjti időszak ma egy kicsit "enyhébb": a bűnbánat mellett az örömnek is helye van. Másrészt a rózsa színe Máriára utal, hiszen a rózsa többszörös Mária-szimbólum is.

A negyedik gyertya jelképezi a Szeretetet, valamint Keresztelő Szent Jánost, Jézus Krisztus előhírnökét.

Több helyen a koszorú közepére egy ötödik gyertya is kerül. Ez fehér színű, magát Jézus Krisztust jelképezi és csak az éjféli mise után gyújtják meg. Van ahol a Luca napi búzát - a közepébe állított fehér gyertyával - teszik az ádventi koszorú közepére.

Görög katolikus vidéken az ádventi koszorú és az ádventi gyertyagyújtás szokása napjainkban van terjedőben. A görög-bizánci liturgikus hagyományban a Karácsonyt megelőző böjti várakozás is 40 napig tart, azaz november 15-el kezdődik. Mivel ez az időszak hat vasárnapot ölel át, ezért a görög katolikus ádventi koszorún is hat gyertya van.

2009. december 10., csütörtök

Mária Út a Mária Rádióban

A Mária Rádió kéthetente jelentkező műsora a Mária Út magazin rendszeresen beszámol a Mária Út legújabb történéseiről. Az egyórás műsor kéthetent csütörtök este 20:02-kor jelentkezik, legközelebb december 17-én. A képen a Mária Rádió vételi körzetei láthatók. (A képre kattintva nagyobb mérteben is megjelenik.) Emellett a Mária Rádió az interneten keresztül is hallgatható.

2009. december 8., kedd

December 8.
Mária szeplőtelen fogantatása

A mai ünnepen a rózsafűzért a szokásos módon, tizedenként a következő titkokkal imádkozhatjuk:

- aki téged öröktől fogva édes anyjának kiválasztott
- aki téged Ádám bűnétől megmentett
- aki lelkedet, midőn megteremtetett, mennyei kegyelmekkel fölékesítette
- aki téged mindvégig minden bűntől megoltalmazott
- aki minket szeplőtlen fogantatásod ünnepével a mai napon megörvendeztetett

2009. december 1., kedd

Búcsúk a közeljövőben

A közeljövőben két búcsú is lesz a baranyai Mária-kegyhelyeken.
Máriagyűdön 6-án vasárnap lesz a Szeplőtelen fogantatás (december 8.) ünnepi búcsú. A Szentmisék 8.00 és 10.00 órakor kezdődnek. A tízórás szentmisét a Mária Rádió élőben közvetíti.

Az angyal hírüladja Joákimnak és Annának Mária születését

Pécsett a Havi hegyen, a Havas Boldogasszony Kápolnában, mint minden hónapban 13-án van "kisbúcsú", a misék 9.00, 12.00 és 16.00 órakor kezdődnek. A misék között szentségimádás, rózsafűzér valamint horvát és német nyelvű szentórák lesznek. Előző este virrasztómise.
Ave, Maria, gratia plena;
Dominus tecum:
benedicta tu in mulieribus,
et benedictus fructus ventris tui Iesus.
Sancta Maria, Mater Dei,
ora pro nobis peccatoribus,
nunc et in hora mortis nostrae.
Amen.

Χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία
Ο Κύριος μετά Σου,

Ευλογημένη συ εν γυναξί
και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου.
Αγία Μαρία, Μήτηρ του Θεού

προσεύχου υπέρ όλων ημών των αμαρτωλών
νυν και κατά την ώρα του θανάτου ημών.